Педіатрія більшості країн світу вимагає перевозити дітей в спеціальних автокріслах для немовлят або універсальних автокріслах, встановлених проти руху автомобіля, поки вони не досягнуть максимальних ваги і зросту, рекомендованих для моделі автокрісла. Автокрісла для немовлят призначені для установки тільки в положення проти руху автомобіля. Для цього існує ряд причин:
1. Автокрісло, встановлене "спиною до напрямку руху", підтримує голову, шию і спину дитини в аварійній ситуації або при різкому гальмуванні, тим самим знижуючи ризик травмування шийного відділу хребта малюка.
2. У разі лобового зіткнення автокрісло в положенні "спиною вперед" рухається разом з дитиною, знижуючи при цьому навантаження на шию і хребет.
3. При виникненні аварійної ситуації або при різкому гальмуванні каркас дитячого автокрісла, встановленого спиною до напрямку руху автомобіля, поглинає силу удару.
Внутрішні плечові паски автокрісла повинні завжди щільно прилягати до дитини, щоб не дати їй вислизнути з нього в разі аварії.
Коли ж прийшла пора міняти положення автокрісла зі "спиною вперед" на "обличчям вперед"?
В першу чергу керуйтеся рекомендаціями інструкції виробника до дитячого утримуючого пристрою стосовно мінімально і максимально допустимих ваги та зросту дитини.
Перевозити дітей в автокріслах, встановлених "спиною вперед", необхідно як мінімум до досягнення ними віку 1 року і ваги 9 кг. Експерти і педіатри наполягають на перевезенні малюків в такому положенні до 2-річного віку. Оскільки максимальна безпека гарантується при установці автокрісла спиною до напрямку руху автомобіля, діти повинні перевозитися в такому положенні настільки довго, наскільки це можливо (проте ніколи не слід перевищувати максимальні зріст і вагу, зазначені виробником).
Дуже часто батьки та особи, які перевозять дітей, прагнуть встановити автокрісло з немовлям обличчям до напрямку руху автомобіля, щоб можна було краще бачити малюка. АЛЕ це серйозна помилка: в такому положенні існує дуже великий ризик травмування або навіть смерті дитини в разі аварії.
Що стосується ризиків отримання травми ніг в разі виникнення аврійної або близької до аварійної ситуації. Зазвичай діти сидять, схрестивши ніжки, або спираються на спинку автокрісла. При цьому ризик травмування ніг в разі аварії зовсім невеликий. Травми нижніх кінцівок найчастіше менш важкі і мають більш легкі наслідки, ніж травми голови, шийно-комірцевої зони і хребта, які частіше отримують малюки, котрі перевозяться в автокріслах, встановлених обличчям до напрямку руху автомобіля.