Вибір дитячого автомобільного крісла. Що потрібно знати?
Ні, ми не беремося давати вам поради, а лише хочемо допомогти розібратися у величезній кількості пропозицій. У цій статті ми не будемо оглядати тему якості та надійності крісел. Мова піде про їх типи і про вікові групи автокрісел.
Група 0+ (0+/1)
Почнемо з найменших. Існує окрема група автокрісел для новонароджених діток. Це група 0 до півроку, далі дитина, зазвичай, в це крісло вже не вміщається. Або ж група 0+/1 - таке крісло розраховане на дитину до двох років, але завжди потрібно керуватися інструкцією з експлуатації, тому що основними критеріями є зріст і вага. Фактично це означає, що ваша дитина може досягти максимального значення зросту (найчастіше близько 80см) або ваги (в різних моделях від 10 до 16кг), на які розраховано автокрісло групи 0+/1 раніше, ніж їй виповниться два рочки. Суть полягає в тому, що стандарти з сертифікації автокрісел для безпечного перевезення дітей в транспортних засобах обгрунтовано вимагають перевозити дітей віком до двох років в положенні «спиною до напрямку руху». Майже всі автокрісла групи 0 (0+/1) фіксуються за допомогою штатного паска безпеки автомобіля, при цьому маючи внутрішні ремені для пристібання маленького пасажира. У цих крісел є свої переваги: вони менш габаритні і більш легкі, ніж крісла інших вікових груп; майже завжди в таких кріслах зустрічаються спеціальні ручки для зручності перенесення (ви можете дістати з машини сплячу дитину в кріслі, не розбудивши її при цьому); дуже часто крісло групи 0 (або 0+/1) можна придбати в комплекті з візочком і встановлювати його на шасі цього ж візка, заощадивши таким чином місце в багажнику; є моделі, в яких використовується спеціальна база, вона може залишитися в автомобілі, а крісло можна дістати без неї (зручність використання бази полягає в тому, що не потрібно коженого разу проводити маніпуляції з установкою крісла, а якщо в сім'ї є кілька транспортних засобів, то до одного крісла можна купити потрібну кількість баз). Основним недоліком крісел групи 0 (або 0+/1) є короткий термін їх служби і необхідність в подальшому купувати автокрісло наступної вікової групи. А якщо ваша дитина «виросте» з такого крісла раніше, ніж їй виповниться 2 роки або перестане туди вміщатися через зимовий комбінезон, то швидше за все, вам все одно доведеться купувати універсальне крісло, в якому ви зможете возити дитинку проти ходу руху до досягнення дворічного віку.
Група 1/2
Наступна вікова група автокрісел 1/2. Вона орієнтована на дітей з вагою від 9 до 25 кг (це приблизно з 10 місяців до 6 років). Але, знову ж таки, все індивідуально. Дитина може перестати вміщатися в крісло через високий зріст або в зимовому одязі раніше заявленого терміну. Серед величезної кількості крісел, представлених на полицях магазинів і в інтернеті, ви зможете зустріти такі, які фіксуються тільки ременем безпеки автомобіля; ті, що кріпляться тільки за допомогою ISOFIX/LATCH і якірного паска; і такі, які мають можливість фіксації обома способами. Крісло групи 1/2 оснащене внутрішніми п'ятиточковими пасками. Автокрісла з цієї вікової категорії можна встановлювати, як в положення «спиною до напрямку руху», так і «обличчям до напрямку руху». Тобто, якщо ваша дитина вже досягла 10 місяців або 9кг (завжди потрібно дивитися, що зазначено в інструкції з експлуатації, в різних моделях граничні значення відрізняються), ви сміливо можете перевозити її в дитячому автомобільному кріслі групи 1/2 в положенні «спиною до напрямку руху», а після досягнення дворічного віку вам лиш потрібно буде змінити положення на «обличчям до напрямку руху». І далі ваша дитинка зможе їздити, поки не «виросте» з цього крісла. Знову таки, недоліком цього крісла є те, що для подальших безпечних автомобільних поїздок, вам необхідно буде придбати автокрісло наступної вікової групи.
Група 2/3
Далі йде група автокрісел 2/3. Ця група рекомендована до використання для діток віком від трьох років і зростом не менше 95см і вагою 15кг, але ми пам'ятаємо, що у кожної моделі граничні показники можуть відрізнятися. Автомобільні крісла цієї групи вже не мають змоги установки в положенні «спиною до напрямку руху» і, зазвичай, не мають внутрішніх ременів, так як розраховані на використання штатного паска безпеки автомобіля. У цю вікову групу потрапляють і так звані «бустери». Вони бувають зі спинками або без спинки і, зазвичай, не мають можливості фіксації за допомогою ISOFIX/LATCH. Бустери покликані підняти вашу дитину до такого положення, щоб штатний пасок безпеки розташовувався правильно. Тобто, щоб горизонтальна частина ременя (поясна) розташовувалася на тілі дитини ближче до стегон, а не на животі, а вертикальна частина ременя (плечова) проходила по центру грудей, а не по шиї. Інакше штатний ремінь безпеки може сильно нашкодити в аварійній або близькій до аварійної ситуації. В комплектації бустерів буває направляючий елемент, який допоможе правильно розташувати штатний пасок безпеки на тілі дитини. Також варто пам'ятати про те, що бустер не захистить вашу дитину від бкових ударів. Питання комфорту в подорожах з бустером теж залишається спірним. Але дуже привабливим критерієм сидіння-бустера є його ціна, вона, як правило, істотно нижча, ніж у повноцінного крісла.
Універсальні групи
Вище були перераховані «традиційні» вікові групи, на які прийнято ділити автокрісла. На сьогоднішній день існує багато комбінацій даних груп (0/1/2; 1/2/3; 0/1/2/3, крісла, які перетворюються в бустер і т.д.). Такі автокрісла називають комбінованими або універсальними, залежносто від набору функцій та характеристик. Разом з цим, існує і поширений міф про те, що комбіновані або універсальні автомобільні крісла, менш надійні і безпечні. Багато продавців «грішать» цим, щоб продати покупцеві в довгостроковій перспективі кілька різних крісел, наприклад, замість одного універсального. Якщо вам таке скажуть, будьте впевнені - ви потрапили на недобросовісного продавця. На безпеку автокрісла впливає не наявність багатьох функцій і комбінацій, а наявність у виробника сертифікатів і висновків про пройдені випробування. В Україні немає вимоги до обов'язкової сертифікації дитячих автомобільних крісел. Тому споживачеві варто орієнтуватися на наявність у автокрісла сертифікації європейських країн або США (Evenflo).
Окремою категорією спецзасобів для перевезення дітей в салоні автомобіля є жилети безпеки. Їх рекомендують використовувати для дітей з вагою від 9 кг і до 76кг. У них можна їздити тільки в положенні «обличчям до напрямку руху». В жилеті безпеки дитину пристібають штатним паском безпеки автомобіля і одночасно жилет фіксується якірним паском. Це може служити альтернативою для автомобільного крісла при поїздці в таксі, наприклад. Але при боковому ударі жилет дитину не захистить.